На 30 октомври фондация „Градски ролки“ постави началото на своята инициатива „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în Bucureti).
След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП.
Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.
Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.
През март принцесата на Уелс се обърна ди
Изложбата "Графика и рисунка" на художниците Румен Нечев и Янко Ненов бе открита снощи в Художествена галерия – Добрич.
Двамата художници са участвали в различни издание на пленер "Хартията", съобщи в приветствието си директорът на галерията Недко Недков.
Той каза също, че експозицията е възможност добричката публика да се запознае по-цялостно и задълбочено с творчеството и развитието на двамата автори, свързани от дългогодишно приятелство.
"Различни в използваните художествени техники и похвати, но отличаващи се с особена прецизност към детайла и отправените послания, Румен Нечев и Янко Ненов създават впечатляваща компилация от графики и рисунки в черно-бяло и в цвят. Цветните рисунки на Янко Ненов, обединени в цикъла „Сладостта от безгрижието“ ни представят красивия и същевременно илюзорен свят, в който понякога пребиваваме. Графиките на Рум
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.
Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов.
Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с
Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция.
С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.
Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията.
Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи
Тя започна с прожекция на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.
„През творческия живот на художника Любен Стоев и връзката на България с другата част от Източна Европа в лицето на фотографа и негов племенник Рей Ван Цехау и с история, рефлектираща наболелия български преход от социализъм към капитализъм, фондация „Градски ролки“ отбеляза Деня на будителите – съвременните, истински будители, които много често са в мрака и не ги виждаме”, сподели председателят на фондацията Иванка Шишева.
Тя информира, че в рамките на културния сезон 2024/2025 г. и в партньорство с Гьоте-институт в Букурещ организаторите са подготвили поредица от ежемесечни българо-немски кино копродукции. Следващата планирана прожекция е на 29 ноември, когато в залата на Гьоте-институт в Букурещ на „Каля Доробанци“ 32, Павильон 32 ще бъде показан награденият в Карлови Вари и Рим филм на Стефан Командарев „Уроците на Блага“ (2023 г.).
Фондация „Градски ролки“/“OraulReel Foundation“ е създадена в края на 2021 г. и е посветена на проучване и опазване на българското културно-историческо наследство в Букурещ и отвъд територията на България и на утвърждаването на българската култура чрез средствата на киното и изкуствата.
Юбилейна изложба „80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония“ ще представи Катя Гецова.
Откриването е на 24 ноември в столичната галерия „Аросита“, съобщават организаторите.
Експозицията показва фотографии от общ план и детайли, които внучката на Катя Гецова - Катерина Димитрова, е заснела от японския град Нагоя.
Паната са озаглавени „Рапсодия в синьо” (с размери 200 на 11000 см) и „Пролетен импулс“ (с размери 200 на 900 см). „И двете пана след 35 години са непокътнати от времето“, посочват от галерия „Аросита“.
„Зрителите се пренасят в един магически ,синкав, виолетов свят, съставен от абстрактни детайли, които при бързото преминаване на пътниците покрай тях раждат във въображението им урбанистични видения, приказни светове“, допъ
Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.
Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.
Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов.
На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.
Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев.
По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож
С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.
За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".
Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.
Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“.
„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка&ld
Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.
Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.
F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10.
Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън.
Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с
Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.
Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара